Pradziady.pl
  • Wiadomości
    • Region
    • Kraj i świat
    • Pogranicze
  • Partnerzy
    • MKS Smyk Prudnik
  • O Pradziadach
  • Oferta
  • Kontakt
No Result
View All Result
  • Wiadomości
    • Region
    • Kraj i świat
    • Pogranicze
  • Partnerzy
    • MKS Smyk Prudnik
  • O Pradziadach
  • Oferta
  • Kontakt
No Result
View All Result
Pradziady.pl
No Result
View All Result
Home Wiadomości Region

Radni zdecydowali – będzie podwyżka za śmieci

Redakcja Pradziady by Redakcja Pradziady
2025-02-27
A A
Radni zdecydowali – będzie podwyżka za śmieci

Zdjęcie poglądowe

Share on FacebookShare on Twitter

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta w Prudniku zdecydowano o podwyżkach. Do tego czasu stawka za odbiór odpadów w Gminie Prudnik była jedną z najniższych w regionie.

Obecna stawka

Jak już informowaliśmy, obecnie za wywóz odpadów płacimy 26 zł miesięcznie od osoby w gospodarstwie domowy. Stawka ta została wprowadzona na początku 2021 r. Wcześniej było jeszcze taniej, bo 18 zł od osoby. Podwyżka w 2021 r. była szeroko komentowana i dojście do stawki 26 zł poprzedziły wielogodzinne dyskusje pomiędzy radnymi a burmistrzem. Na przełomie 2020/2021 praktycznie w całej Polsce rozpoczął się proces podnoszenia opłat za wywóz odpadów. Po serii podwyżek w sąsiednich gminach okazało się, że gmina Prudnika posiada jedną z najniższych stawek w województwie opolskim.

Podwyżka

Jako uzasadnienie podwyżki Zakład Usług Komunalnych wskazuje brak możliwości zapewnienia finansowania wywozu odpadów z terenu gminy. Nowa uchwała „w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki takiej opłaty oraz sposobu obliczania opłaty” ustala stawkę na 30 zł od osoby, co oznacza podwyżkę o 4 zł. Dla czteroosobowej rodziny miesięcznie koszty wzrosną do 16 zł. W skali roku wyjdzie to 192 zł więcej, a całość opłat związana z opadami rocznie dla wskazanej wcześniej przykładowej czteroosobowej rodziny wyniesie 1 440 zł rocznie.

Głosowanie

Na posiedzeniu połączonych komisji przygotowano poprawkę ograniczającą kwotę podwyżki do 28 zł. Przeciwko temu zaprotestowali m.in. niektórzy radni, burmistrz czy radca prawny urzędu. Związane jest to z faktem, że stawka ta wynikała z przeprowadzonych przez spółkę i urząd analiz. Nie powinno się jej więc obniżać bez głosowania dopłaty do gospodarki śmieciami z budżetu gminy.

Za podwyżką zmieniającego cenę do 30 zł od osoby głosowało 15 radnych, 3 było przeciw oraz 3 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że uchwała wejdzie w życie.

Tags: opłatypodwyżkaPrudnikRada Miejskaśmieci

Ostatnie wiadomości

Kolejny cios dla pacjentów w województwie. Szpital w Kędzierzynie-Koźlu zamyka pulmonologię
Wiadomości

Kolejny cios dla pacjentów w województwie. Szpital w Kędzierzynie-Koźlu zamyka pulmonologię

Zjeżdżalnie, wodny tor przeszkód i strefy relaksu. Znamy ostateczny wygląd nowego basenu letniego w Prudniku!
Wiadomości

Zjeżdżalnie, wodny tor przeszkód i strefy relaksu. Znamy ostateczny wygląd nowego basenu letniego w Prudniku!

Dodatkowy system opłat w prudnickiej Strefie Płatnego Parkowania. Wystarczy smartfon
Wiadomości

Dodatkowy system opłat w prudnickiej Strefie Płatnego Parkowania. Wystarczy smartfon

Next Post
Miała 3 promile i doprowadziła do zderzenia

Pijane nastolatki biegały po dachu budynku

„Notatka kłamie” radny zarzuca staroście poświadczenie nieprawdy

"Notatka kłamie" radny zarzuca staroście poświadczenie nieprawdy

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pradziady.pl – Newsy bez nudy. Portal południa województwa opolskiego. Publicystyka, najnowsze wiadomości, odważne komentarze.

No Result
View All Result
  • Wiadomości
    • Region
    • Kraj i świat
    • Pogranicze
  • Partnerzy
    • MKS Smyk Prudnik
  • O Pradziadach
  • Oferta
  • Kontakt

© 2025 Pradziady